Дід Мороз vs Святий Миколай

03.01.2017, 13:00

Епічна боротьба #зради й #перемоги з використанням казкових та легендарних героїв розгорілася в інтернетах. Не змогла пройти осторонь, адже трішки вже задовбало, що людям немає більше про що сперечатися, як помірятися важливістю двох сакральних постатей.

Хто ж вони: Дід Мороз та Святий Миколай?

1. Дід Мороз – це казковий, міфічний персонаж, який з’явився, читайте уважно, задовго до появи Радянського Союзу та ніяким чином не причетний до комуністів :D. Чого не можна сказати про Снігуроньку, адже це справді витвір радпропу.

Дід Мороз, або просто Мороз, це, грубо кажучи, персоніфікований зимовий холод. Є думка, що Мороз – це уособлення давньоруського бога Велеса (його також називали Мороз, коли відмічали його свято взимку). Підтвердженням того, що Святий Миколай є християнським відповідником Велесу є те, що і функції в них схожі й дата святкування та їх вшанування збігається (так як і в багатьох випадках на слов’янські свята накладалися християнські: Купайла – Івана, Різдво Коляди – Різдво Ісуса, день Перуна – Іллі та інші). З приходом християнства часом в українських селах дітей лякали крижаним велетнем у сніговій шубі. Неслухняних він нібито саджав до свого лантуха й ніс вовкам. Тому в ніч проти Різдва, коли, за переказами, з лісу мав з’явитися старий, малі сиділи нишком-тишком. От і казочці кінець, а хто читав – молодець.

2. Святий Миколай – це легендарна особа та святий християнського пантеону. Доказів про життя святого Миколи збереглося мало. Одними з джерел є перекази Святого Андрія Критійського (VII ст.) та монаха-студита Івана з Константинополя (V ст.).

За переказами, Микола народився між 270 та 286 роками (умовна дата 275) в грецькому місті-колонії Патара у провінції Лікія (Мала Азія). На той час це був еллінистичний регіон.

За переказами, його батьки Феофан і Нонна були багатими та глибоко віруючими християнами, які охрестили сина відразу після його народження, що було рідкістю на той час. Змалку Микола був дуже релігійним і вирішив присвятити своє життя богослужінню. Достеменно відомо, що будучи вченим юнаком, Микола переселяється до Мири, де продовжує навчання, а його дядько-єпископ висвячує ще молодого Миколу на священика.

Миколу вважають чудотворцем та благодійником, покровителем мандрівників.

Ну й що ж хочеться сказати на завершення: у мене в дитинстві був і Святий Миколай і Дід Мороз. І від одного й від другого отримувала подарунки, й у одного й в другого вірила. Навіщо в дітей забирати святкових благодійників? Навіщо цей цирк із Дідом Морозом-комуністичним носом?

У мене все:) Гарних вам свят:)

Діана Тяско, член організаційного комітету “Фестивалю нескореної нації “Холодний Яр”

Джерело: Фейсбук

Статті від автора

0 коментарів

Залишити відповідь