“Усі садочки, школи і комунальні заклади пройду від підвалу до даху”, – мер Черкас (інтерв’ю)

25.02.2016, 11:26

Про якісь результати поки зарано говорити. Зима – це такий період, коли робиться багато проектів, однак показати немає чого. Весна прийде – почнуться ремонтні роботи, роботи з благоустрою, тоді люди зможуть побачити зміни”, каже міський голова Анатолій Бондаренко.

Рівно 100 днів тому він приступив до виконання своїх службових обов’язків. І хоч робота в органах влади для нього не нова (раніше Бондаренко був головою Лисянської РДА, – ред.), у місті Черкаси Анатолій Васильович головує вперше. На виборах минулого року Анатолію Бондаренку вдалося «обійти» на 2 тисячі голосів Сергія Одарича, який до цього керував містом дев’ять років.

бонд (1)З міським головою зустрічаємось у його кабінеті. Пригадує, як прийшов сюди вперше.

– Зайшов у кабінет – гнітючий настрій. Тут не було фіранок, карти міста. Кабінет порожній. Видно, що він був як тимчасовий… А треба, щоб він був живий! Зараз ми намагаємось його змінити. Не лише зовнішній вигляд, а й атмосферно: щоб тут робота кипіла. Я тут постійно проводжу наради, зустрічі.

Пам’ятаю ще, що колектив зустрів стривожено. Зараз уже спрацювались. Хоча доведеться змінювати багато підходів, бачення до роботи.

«У більшості чиновників стоїть питання не як вирішити проблему, а як вигадати відписку»

– Чи буде змінено керівників структурних підрозділів?

– У мене до всіх є певні претензії. Тому або я примушу чиновників працювати, і вони будуть іти в ногу з міським головою, або будемо змінювати.

– Що саме вас не влаштовує в їхній роботі?

– Невчасне виконання доручень, неякісне… Мене цікавить результат, а не як його не досягнути. В більшості чиновників стоїть питання не як вирішити проблему, а як вигадати відписку.

Звісно, претензії виникають насамперед по незадовільній роботі. Якщо такий стан у місті житлово-комунального господарства, купа незаконних кіосків, бігбордів… То, звичайно, виникають питання до керівника.

Є претензії і по використанню комунального майна. Приміщення Самооборони по бульвару Шевченка ми не можемо забрати у власність територіальної громади, бо власники цього не хочуть.

– Власники – тобто Самооборона?

– Там організація, яка під егідою Самооборони працює, але до Самооборони насправді ніякого відношення не має.

З ними ведеться переписка. Але треба робити більш ефективні кроки, щоб це приміщення повернути в комунальну власність – там можна було б розмістити чи поліцію, чи міграційну службу, чи іншу структуру, яка справді працюватиме для жителів міста Черкаси.

SAMSUNG CSC
Мер Черкас говорить, що хоче “оживити” свій кабінет. Фото прес-служби міськради

– Якось мотивуєте працівників до роботи?

– Останні два тижні працюємо в напруженому графіку. Думаю, через тиждень-два почнемо діяти більш жорстко – з доганами і стягненнями. Поки ж що це лише усні попередження. Сьогодні я сказав на нараді: якщо не хочете працювати – краще звільніться.

– Ви говорили, що скоро буде ухвалена нова структура виконавчого комітету. Часто такі рішення ухвалюються, щоб «прибрати» певних чиновників, оскільки законно звільнити з мерії їх доволі складно. У міськвиконкомі досі працюють чимало екс-регіоналів як Ольга Сисоєва, Андрій Наумчук, Сергій Отрешко. Чи буде їх «люстровано» новою структурою?

– Насамперед до працівників має бути професійний підхід. Але я вважаю, що люди, які були замішані у протизаконних діях, самі вже повинні були мати мужність і написати заяви на звільнення. Щодо названих вами осіб є питання.

Однак головне завдання зміни структури – забезпечити ефективну роботу. Наприклад, у департаменті економіки працюють 38 осіб. Нащо там стільки людей? Можливо, краще надати їм інше робоче місце? У відділі архітектури бракує людей, у житлово-комунальному господарстві також.

– Скорочення не буде?

– На сьогодні держава додає нам повноважень, тому ми змушені будемо створювати державну архітектурно-будівельну інспекцію. Міграційна служба і відділ реєстраторів переходять до нас – це додатково близько 20 осіб.

– Вас уже встигли чимало покритикувати за призначення керівником КП «ЧЕЛУАШ» колишнього депутата Смілянської міськради від Партії регіонів Олександра Плюти.

– Я не знав про партійну приналежність пана Плюти. В мене було багато резюме по КП «ЧЕЛУАШ». Я вибрав за професійними якостями. Він працював директором комунального підприємства, був заступником міського голови по «комуналці». Коли вже ЗМІ написали, дізнався: так, був колись членом ПР.

Дамо йому місяць-другий. Якщо людина не справиться… Перед призначенням він написав одразу заяву (на звільнення, – ред.) і поклав на стіл. Сказав, що не тримається за посаду. Головне завдання, яке перед ним стоїть, – відродити підприємство. Також побачимо до травня, як він справиться із ямковим ремонтом.

– У яких ще комунальних підприємствах найближчим часом можуть змінитися керівники?

– У мене багато претензій до КП «Дирекція парків». Я дав доручення департаменту освіти, в оперативному керівництві якого перебуває це підприємство, перевірити його діяльність і належний санітарний стан, підготовку до нового сезону.

Також незадоволений керівником КП «Черкасиелектротранс». Йому надають низку ідей, як покращити роботу підприємства, а він їх не використовує.

«Якщо за рік капітально відремонтуємо сім доріг – це вже буде непогано»

– Які найголовніші завдання стоять перед містом у 2016 році?

– Найголовніше – це дороги. Зокрема, реконструкція бульвару Шевченка. Те ж стосується вулиці Героїв Дніпра, де відбудеться реконструкція дороги і тротуару, плануємо велодоріжку зробити. Також реконструкція заппланована на вулицях Благовісній, Ільїна, Оборонній, Смілянській, Сурікова. Якщо хоча б сім цих доріг зробимо за рік – уже буде непогано. Крім того, спрямовуємо 15 млн грн на ямковий ремонт доріг.

Хотіли б зробити ще хоча б одну магістральну. Проектанти ось почали прораховувати вулицю Смілянську. Від літака до кінця міста (до знаку) це буде коштувати близько 30 млн грн. Це величезні кошти, в нас таких немає. Зараз шукаємо варіанти, як здешевити проект, але не за рахунок якості. Говоримо з підприємцями, об’єкти яких розташовані на цій вулиці. Наприклад, заправки, оптовий ринок, автовокзал, аеропорт. Можливо, вони погодяться зробити частину за свої кошти.

За рік у місті планують капітально відремонтувати сім доріг
За рік у місті планують капітально відремонтувати сім доріг. Фото прес-служби міської ради

– Яким ви бачите реконструйований бульвар Шевченка?

– Мені прикро, що ми оголосили збір пропозицій на найкраще впорядкування тротуару бульвару Шевченка, а жодної пропозиції так і не надійшло. Збір завершився, але ми зараз залучаємо проектні фірми, виробників продукції. Цікавимось їхніми ідеями щодо цього.

Праву частину буде складніше відремонтувати, оскільки там колектор. А ліву, думаю, зробимо повністю в цьому році. Буде покладено нове асфальтне покриття. Крім того, плануємо зробити повністю тротуар на самому бульварі, а також хоча б частину бокових.

Нічого не плануємо чіпати: ні каштани, ні саме розміщення. Зараз головне – зробити зручно. Хочемо крайню частину тротуарної плитки зробити комфортною для незрячих, тобто покласти не звичайну, а тактильну зі спеціальним рельєфом. Це ідея відділу дизайну і зовнішнього середовища. Мені вона подобається. Зараз головне – знайти виробника такої плитки.

– Скільки коштів буде спрямовано на реконструкцію бульвару Шевченка?

– Поки що проект не готовий. Той грандіозний проект, який був розроблений ще за часів екс-мера Одарича, 90 млн грн коштував. Але там були мармурові заокруглення, різні гранітні прикраси… Ми його спростимо і плануємо вкластись у 20.

«Є кілька депутатів, у яких надмірні амбіції»

– Наскільки складно знайти спільну мову з депутатами?

– Немає взагалі складнощів. Просто є кілька депутатів, у яких завеликі амбіції. Це, зокрема, стосується колишнього мера. Замість того, щоб працювати, він вигадує різноманітні схеми. 10 років минуло – люди дали оцінку. Пройде певний час, люди так само дадуть оцінку нинішньому міському голові Анатолію Бондаренку. Виберуть знову або ні. Я вважаю, що треба не заважати, а дати час попрацювати хоча б рік. А потім питати.

– Говорять, що депутату від «Укропу» Михайлу Бінусову щось пообіцяли, аби він проголосував за ваш виконком. Його голос був вирішальним.

– Нічого йому не обіцяли. Михайло Бінусов – держслужбовець обласного рівня, очолює інспекцію захисту прав споживачів у Черкаській області. Що ми можемо йому в місті тут пообіцяти, коли він керівник на всю область? Немає чого нам йому тут обіцяти.

– Тобто ви вважаєте, що він просто вирішив вам допомогти?

– Таке голосування – його внутрішнє переконання. Коли я з ним спілкувався, він сказав: спочатку треба дати термін міському голові для того, щоб він показав роботу, а потім питати.

Новий склад виконкому частина людей сприйняла скептично. Зокрема, черкасці розкритикували у складі Андрія Мушієка (здебільшого через досить одіозну постать його батька), Романа Буданцева за його російськомовність… За яким принципом було підібрано колектив?

– Я вважаю, що це той склад виконкому, який рухатиметься в одному напрямку, який ухвалюватиме рішення на користь громади.

Що стосується громадського сектору, то він у нас поділяється на різні мікропростори. Одна громадськість критикує іншу, то як вибирати між ними? До речі, в цьому складі виконкому громадськості більше, ніж офіційних заступників міського голови.

Так, Михайло Мушієк – досить запальний, – служба в Афганістані наклала відбиток. Що ж стосується Андрія Мушієка, його сина,  то він – цілком адекватний хлопець.

Роман Буданцев уже вивчає українську мову: читає україномовну літературу, ходить на курси.

– Як щодо секретаря міськради? Коли його буде обрано?

– Скоро. Фракція Блоку Петра Порошенка «Солідарність» у міській раді визначилась із новим кандидатом – Олександром Радуцьким. Раніше вони пропонували Костянтина Чернецького. В нас ще раніше була домовленість, що кандидат у секретарі буде від пропрезидентської політичної сили.

«Від жодного пункту своєї програми не відмовляюся»

– Якими ви бачите майбутні Черкаси – промисловим чи туристичним містом?

– Я вважаю, що це має бути поєднання туризму і промисловості. Бо на самому туризмі ми не заробимо коштів, щоб утримувати дитсадки і школи. Обов’язково потрібно відродити міць промислових підприємств.

Днями я провів перемовини зі власниками компанії «Сатурн». На базі приладобудівного заводу міста Черкаси буде створено близько 500 робочих місць по випуску побутової техніки: пральних машин, холодильників, газових плит. Сподіваюсь, це стане одним із бюджетоутворюючих підприємств. Домовленість є, зараз вони працюють над проектом.

– Чи будуть у Черкасах розвивати набережну?

– Це – родзинка нашого міста. Думаю, оголошуватимемо конкурс, щоб залучити креативних людей. У нас багато  талановитих студентів-дизайнерів. Минулого тижня Східноєвропейський університет презентував проект скверу «Юність», інших скверів міста. Є амбітні проекти, які можна втілити.

– У вас була досить гучна передвиборна програма, в якій за рік обіцялось ліквідувати всі ями, створити європейські двори.

– Коли я писав і перечитував програму , то розумів, що відповідальність повністю ляже на мене. Я усвідомлював, на що іду. Тому від жодного пункту своєї програми не відмовляюся.

Думаю, вже навесні програму «Європейські двори» ми презентуємо.

Ямковий ремонт плануємо закінчити у травні, щоб почати капітальний. Цього року на 2,5 місяці раніше почали робити поточний ремонт за допомогою рециклера. Силами самого комунального підприємства «ЧЕЛУАШ», яке було розграбоване, це складно робити. Можливо, будуть брати собі когось у субпідряд. Але когось фахового, а не такого, після якого асфальт через тиждень висипається.

Номер один – це якість асфальту. Хочемо провести збори  акціонерів асфальтобетонного заводу, а їх свідомо затягують. Чому це робиться? Бо ми хочемо поставити свою лабораторію за контролем якості асфальту. Крім того, призначимо свого керівника, бо там 50 % акцій належить міській  раді. Але зараз це підприємство по суті зриває нам поставки асфальту.

Натисніть для збільшення
Натисніть для збільшення

– Чи є ще в Черкасах підприємства, здатні виготовляти асфальт?

– Є завод «Південь». Він розташований по вулиці Сурікова. Але він не запускається. Якби в Черкасах було 4-5 таких заводів, була конкуренція, були б інші підходи. І ті підприємства, які мають асфальтобетонні заводи, не диктували б міській владі, що потрібно робити.

«Ще не було жодного особистого прийому, щоб не прийшла людина з «Поляни»»

– Ви зараз активно інспектуєте садочки. Чи є якийсь результат?

– Не тільки садочки. На «ЧЕЛУАШі» був минулого тижня. Хочу  парками міста цього тижня прогулятися. У школах буваю. Мені прикро чути тих керівників, які обурюються: на якій підставі ви нас перевіряєте? На підставі того, що я – міський голова. Мені громада довірила, щоб я перевіряв, як ви тут керуєте…

Я всі школи, дитсадки і комунальні підприємства пройду сам і перевірю! Пройду від підвалу до даху. Від території до останньої групи.

Взагалі в мене є питання до відділу в департаменті освіти, який опікується дитячими садками. Або вони прикривають завідуючих, або щось за це мають. Це ж не секрет, що коли приїжджає комісія, їм намагаються щось подарувати, щоб оцінка була лояльною. В мене є щодо цього багато питань. Чому у тих чи тих садочках допущений такий санітарний стан, який є? Якщо так далі триватиме, отримуватимуть догани разом із директором департаменту освіти.

– Яка зараз ситуація із мікрорайоном «Поляна», де у 2009 році наближені до депутатів люди отримали безкоштовно земельні ділянки?

– Зараз двоє працівників дають пояснення у слідчому управлінні щодо цього. Відкрите знову кримінальне провадження. Сьогодні отримав лист з прокуратури, де працівники прокуратури вимагають раніше укладені незаконні договори суперфіцій (право користування чужою земельною ділянкою для забудови – ред.) оскаржити в судовому порядку. Скоро ми вийдемо на тих людей, які насамперед отримували ці земельні ділянки.

– Ви говорили, що більшість земельних ділянок, незаконно отриманих, буде вилучено і передано родинам учасників АТО. Втім що робити з тими ділянками, які вже встигли забудувати?

– У них земельні ділянки не вилучатимуться. Ми забиратимемо земельні ділянки в тих людей, які не будують, а перепродують. Люди, які побудувалися і сплатили кошти, не можуть зараз узаконити своє будівництво. За невеликі кошти, які вони сплатять у бюджет (по оціночній вартості землі), влада готова допомогти узаконити цю землю. В мене ще не було жодного особистого прийому, щоб не прийшла людина з «Поляни» і не просила допомогти узаконити земельну ділянку.

– З якими ще проблемами люди приходять на прийом?

– Всіх, особливо стареньких, непокоять останні підвищення цін на ліки. А так люди звертаються просто за допомогою, за порадою. Є люди, які ходять сюди роками. Є ті, що були незаконно звільнені попередньою владою. Є ті, що приходять з ідеями розвитку певного мікрорайону, наприклад, Дахнівки. Багато людей приходять з проханням відремонтувати дороги. Це, мабуть, номер один за кількістю звернень.

«Подарував Юлії Тимошенко картину з гетьманами»

– Чи контактуєте ви зараз із партією «Батьківщина», членом якої є?

– Часу немає. Всі 24 години займаюся господарськими питаннями міста.

– Хто зараз займається обласною організацією партії?

– Є заступники. Є ще радники, є бюро – 15 осіб. Усі ключові питання вирішує бюро партії.

бонд3
Анатолій Бондаренко не відрікається від партії, хоча й визнає, що займатися нею часу не має

– Чи спілкуєтесь із лідеркою партії Юлією Тимошенко?

– Постійно – з різних питань. Нещодавно ми радилися про вихід із коаліції. Вона тоді говорила з усіма керівниками обласних організацій.

– Ви були за чи проти?

Анатолій Бондаренко бере телефон у руки і шукає смс. Читає:

«Як оцінюєте вихід із коаліції?» Я написав: «Нормально» (посміхається).

– Після виборів у Юлії Володимирівни був День народження. Що подарували?

– Подарував Юлії Тимошенко панно з зображенням відомих державотворців – українських гетьманів. Це унікальна робота.

Єлєна Щепак

2 коментарів

Залишити відповідь